Stelvio – pierwszy SUV Alfy Romeo zadebiutował w topowej wersji Quadrifoglio

Podczas salonu w Los Angeles, Alfa Romeo zaprezentowała swojego pierwszego SUV-a – model Stelvio w topowej wersji Quadrifoglio.

4y ago

1.2K

PODCZAS SALONU W LOS ANGELES, ALFA ROMEO ZAPREZENTOWAŁA SWOJEGO PIERWSZEGO SUV-A – MODEL STELVIO W TOPOWEJ WERSJI QUADRIFOGLIO.

Nazwa SUV-a nawiązuje do przełęczy Stelvio, będącej najwyższą górską przejezdną przełęczą we Włoszech (druga w Europie). W ten sposób włoscy projektanci chcieli zwrócić uwagę na fakt, iż samochód gwarantuje porywające wrażenia z jazdy, które powinny zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego i wymagającego kierowcę.

Źródłem porywających doświadczeń za kierownicą ma być gama mocnych silników. W topowej wersji Stelvio Quadrifoglio zastosowano turbodoładowany silnik benzynowy 2.9 V6 o mocy aż 510 KM, połączony z ośmiostopniową automatyczną skrzynią biegów. Pośród innych jednostek napędowych znajdzie się też silnik 2.0 turbo benzyna o mocy 280 KM, który również został zestawiony z ośmiostopniową skrzynią automatyczną.

Ponadto, model Stelvio Quadrifoglio oferuje nowy selektor Alfa DNA Pro, który modyfikuje dynamiczne zachowanie samochodu w oparciu o wybory dokonywane przez kierowcę: Dynamic, Natural, Advanced Efficient (tryb Eko) i Race.

Nowy SUV wyposażony jest w napęd 4×4 z technologią Q4, obejmujący aktywną skrzynkę rozdzielczą i przedni mechanizm różnicowy. W normalnych warunkach, Stelvio Quadrifoglio zachowuje się, jak pojazd z napędem na tył: 100% momentu obrotowego wędruje na oś tylną. Po osiągnięciu granicznej wartości przyczepności kół, system w rzeczywistym czasie przekazuje 60% momentu napędowego na oś z przodu.

Nowy układ zawieszenia obejmuje dwuwahaczowe zawieszenie z pół-wirtualną osią napędową przy przedniej osi oraz rozwiązanie wielowahaczowe typu Multilink przy osi tylnej. Za amortyzację odpowiadają elementy sterowane elektronicznie, które na bieżąco dostosowują się do warunków jazdy i pozwalają wybrać styl jazdy ukierunkowany na osiągi lub na komfort. W Stelvio Quadrifoglio występuje też układ hamulcowy z aluminiowymi elementami i tarczami węglowo-ceramicznymi.

Ponadto, SUV Alfa Romeo oferuje liczne elementy wyposażenia opracowane we współpracy z Magneti Marelli – od oświetlenia, po układ napędowy, od zawieszeń przez układy wydechowe, aż po nowy system multimedialny Uconnect 3D Nav 8,8″.

Zaprojektowany w Centrum Inżynierii i Stylu Alfy Romeo w Modenie, model Stelvio będzie produkowany w fabryce w Cassino na linii produkcyjnej dedykowanej wyłącznie nowym modelom Alfa Romeo.

Join In

Comments (0)

  YOU MIGHT ALSO LIKE

  Post sponsored by

  Things you'll want to ask Alexa while driving
  Why new RS6 sounds so bad?
  The new Porsche 911 Turbo S is a beast in acceleration test
  0